MENU

sobota, 4 listopada 2017

Fagus sylvatica - buk pospolity

Fagus sylvatica - buk pospolity

Doskonały gatunek alejowy i parkowy - do tworzenia alei oraz sadzony pojedynczo w celu uwydatnienia pokroju. Doskonały na szpalery (wysokie żywopłoty) szczególnie w miejscach zacienionych. Cenny gatunek w ekosystemach leśnych - obfity opad łatwo rozkładających liści ma znaczenie glebotwórcze. Orzeszki są cennym pokarmem dla zwierząt leśnych. Więcej na mojej stronie www Rośliny ozdobne

Fagus sylvatica - buk pospolity, owocOpis: Długowiecznie, wolno rosnące drzewo dorastające do 30 m. wysokości, obok dębów i platanów "najdostojniejsze" w naszych parkach i ogrodach. Zachwyca gładką srebrną korą i nasadą pnia wyglądającą jak stopa słonia oraz szeroką koroną. Pąki ma bardzo długie i ostre, wyglądające prawie jak kolce. Liście owalne, całobrzegie (bez ząbków w odróżnieniu od podobnych liści grabu), o brzegu falistym. Liście pięknie przebarwiają się jesienią na pomarańczowo i brązowo (słynne bieszczadzkie jesienne zachwycające widoki! - patrz - zdjęcie poniżej). Młode liście mają na brzegach delikatne owłosienie. Kwiaty rozdzielnopłciowe, niepozorne, kwitnienie wiosną. Owoce, tzw bukwie, to brązowe orzeszki osadzone w kolczastej torebce, aksamitnej w środku. Owoce są jadalne, bardzo smaczne i pożywne, obfite owocowanie obserwowane jest co kilka lat. 
Fagus sylvatica - buk pospolity
Występowanie: W Europie, rośnie dziko w Polsce, głównie na Pomorzu (Puszcza Bukowa w okolicach Szczecina), na Pogórzu, w Bieszczadach, w Górach Świętokrzyskich. Nie jest spotykany w lasach Mazowsza, Mazur, Warmii, Kurpiów.
Fagus sylvatica - buk pospolity, Tricolor
Wymagania: Jest gatunkiem o dużych wymaganiach siedliskowych. Wymaga żyznych, głębokich, stale wilgotnych gleb. Latem wymaga dodatkowego podlewania przez kilka lat po posadzeniu. Dobrze rośnie tylko w delikatnym, wilgotnym powietrzu (tereny nadmorskie), źle znosi silne mrozy i wiosenne przymrozki. Nie jest wrażliwy na zanieczyszczone powietrze, dlatego chętnie jest sadzony w miastach. Typowy gatunek cienioznośny. Dobrze znosi cięcie i dlatego nadaje się na żywopłoty i szpalery. Gładka kora buka jest na tyle delikatna, że nie należy go sadzić w miejscach gdzie mogłaby być stale uszkadzana (np. parkingi).
Fagus sylvatica - buk pospolity, odm. Atropurpurea Pendula
Zastosowanie: Doskonały gatunek alejowy i parkowy - do tworzenia alei oraz sadzony pojedynczo w celu uwydatnienia pokroju. Doskonały na szpalery (wysokie żywopłoty) szczególnie w miejscach zacienionych. Cenny gatunek w ekosystemach leśnych - obfity opad łatwo rozkładających liści ma znaczenie glebotwórcze. Orzeszki są cennym pokarmem dla zwierząt leśnych.

 Odmiany:
`Atropunicea` - odmiany o purpurowych liściach.
`Pendula` - odmiana zwisająca
`Fastigiata` - odmiana kolumnowa
`Tricolor` - odmiana o liściach trójbarwnych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia